Változás történt az Adótanácsadók, Adószakértők és Okleveles adószakértők kötelező továbbképzésében.
2020. január 1-jei hatállyal változott az adótanácsadók, adószakértők és okleveles adószakértők kötelező szakmai továbbképzéséről rendelkező 263/2018. (XII. 20.) Korm. rendelet.
Továbbképzési időszak változása:
Továbbképzés teljesítésének módja:
Résztvevők bejelentési kötelezettségének megszűnése:
Kreditpontok beszámításának lehetősége a 2020. továbbképzési év teljesítésébe:
Nyilvántartásból való törlés:
Kimentés kérelmezése a továbbképzés alól:
Tájékoztató
Az adótanácsadói, az adószakértői és az okleveles adószakértői tevékenység megkezdésének és befejezésének bejelentéséhez, és a kapcsolódó nyilvántartásokban adatváltozás átvezetési kérelmek benyújtásáról és annak mellékleteiről
Az adótanácsadók, az adószakértők és az okleveles adószakértők tevékenységük megkezdését, továbbá a tevékenységhez kapcsolódó nyilvántartásban szereplő adataik változásának átvezetési kérelmét megküldhetik a nyilvántartásba vételt végző szervezethez (hatósághoz) postai úton a Nemzetgazdasági Minisztérium címére (1358 Budapest, Pf. 17.), illetve elektronikus ügyintézés keretében a www.magyarorszag.hu címen (részletes leírás:
https://penzugyiszakkepzes.kormany.hu/tajekoztatok-ado).
Az ügyintézési határidő 60 nap.
Útmutató az adatlap kitöltéséhez
Minden tevékenység (adótanácsadói, adószakértői, okleveles adószakértői) vonatkozásában külön-külön bejelentést kell tenni vagy kérelmet kell benyújtani.
A szükséges nyomtatványok letölthetőek: https://penzugyiszakkepzes.kormany.hu/adatlapok-nyilvantartas-ado
Elektronikus benyújtás esetén az adatlapot a www.magyarorszag.hu oldalon található űrlap helyettesíti.
A nyomtatványokat az adatok egyértelműsége érdekében jól olvashatóan (lehetőség szerint géppel, esetleg tollal, nyomtatott nagybetűkkel) szükséges kitölteni.
A tevékenység megkezdésének és folytatásának bejelentése
A bejelentéshez a Minisztérium honlapján elérhető bejelentőlapot kell kitölteni. Elektronikus benyújtás esetén az online űrlapot kell kitölteni a bejelentőlap helyett. A bejelentő lap elején szükséges megjelölni, hogy a bejelentés mely szakterületre:
szakterületre vonatkozik.
Első lépésben a bejelentő kiválasztja, hogy bejelentést mely szakterületre vonatkozóan nyújtja be. A három szakterület – adótanácsadói, adószakértői és okleveles adószakértői – közül egy adatlapon egyszerre kizárólag egyet lehet megjelölni. Amennyiben a bejelentő több szakterületen is szeretné tevékenységet végezni, akkor minden szakterület vonatkozásában külön-külön bejelentést kell tennie.
A bejelentő lapon a kötelezően kitöltendő sorok:
Az a) sorba a bejelentő teljes nevét kell beírni.
A b) sorba a bejelentő születési nevét kell beírni.
A c) sorba a bejelentő születési helyét és pontos dátumát (év, hónap, nap) kell feltüntetni.
A d) sorba a bejelentő édesanyjának születési nevét kell beírni.
Az e) sorba az irányítószám, a helység, az utca, a házszám pontos feltüntetésével a bejelentő lakcímkártya szerinti lakóhelyét kell beírni.
Az f) sorba irányítószám, a helység, az utca, a házszám pontos feltüntetésével a bejelentő tartózkodási helyét vagy levelezési címet kell megadni, amennyiben ez eltér az e) pontban feltüntetett lakóhelytől.
A g) sorba a kapcsolattartáshoz szükséges elektronikus elérhetőséget kell megadni.
A h) sorba a kapcsolattartáshoz szükséges telefonszámot kell megadni.
Az i) sorba annak a szakképesítés megszerzését igazoló oklevélnek/bizonyítványnak a számát, az oklevelet/bizonyítványt kiállító intézmény nevét, valamint az oklevél/bizonyítvány kiállításának a keltét kell feltüntetni, amely a tevékenység végzésére jogosítja és amely alapját képezi a nyilvántartásba vételnek.
A nem kötelezően kitöltendő sorok tartalma:
A nem kötelezően kitöltendő sorok tartalma olyan információ, amely a potenciális megbízók számára a számukra megfelelő szakember kiválasztásában nyújt segítséget. Ezek az adatok a Minisztérium internetes honlapján elérhetőek.
Fentiek ismeretében nem kötelező a következő sorok kitöltése. Abban az esetben azonban, ha az érintett hozzájárul az adatok kezeléséhez, nyilvánosságra hozatalához, az számára is előnyt jelenthet, vagy megkönnyítheti a szolgáltatást végző azonosítását, illetve a hatósági eljárás lefolytatását.
Az alábbi adatok csak akkor kerülnek a nyilvántartásba és akkor hozhatók nyilvánosságra – a fentiek szerinti hozzájáruló nyilatkozaton kívül –, ha azok meglétét a bejelentő a dokumentumok csatolásával igazolja.
Az a) sorba a bejelentő megadhatja – amennyiben rendelkezik további szakképesítéssel – az egyéb szakképesítésének adatait (oklevél, bizonyítvány megnevezése, száma, kiállításának dátuma kiállító intézmény neve).A b) sorba a bejelentő megadhatja – amennyiben rendelkezik nyelvvizsgával – a nyelvvizsgájának típusát, fokozatát, a nyelvvizsga-bizonyítványának a számát.
Nyilatkozatok:
A bejelentő lapon a bejelentőnek nyilatkoznia kell – a megfelelő szövegrész egyértelmű megjelölésével – hogy az adatok mely körének nyilvánosságra hozatalához járul hozzá. A bejelentőnek nyilatkoznia kell arról is, hogy a közölt adatok a valóságnak megfelelnek, és nincs tudomása olyan körülményről, amely a Rendelet szerinti nyilvántartásba vételt kizárná. A megadott adatok valóságtartalmát az adópolitikáért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) ellenőrizni jogosult, a bejelentő pedig külön kérésre köteles az eredeti dokumentumokat bemutatni.
A bejelentő lapot a bejelentőnek a keltezés időpontját feltüntetve alá kell írnia, e nélkül a bejelentés nem nyújtható be.
1. Szakképesítést, szakképzettséget igazoló oklevél, okirat
A bejelentéshez csatolni kell a tevékenység végzésére jogosító, a nyilvántartásba vétel alapjául szolgáló szakképesítést, végzettséget igazoló oklevél, okirat másolatát.
a) A szakképesítést igazoló oklevél az adótanácsadók esetében az adótanácsadói szakképesítést igazoló okirat.
b) Az adószakértők esetében:
– egyetemi vagy főiskolai végzettséget, illetve alapképzésben, vagy mesterképzésben szerzett végzettséget és szakképzettséget, és
– adótanácsadó vagy pénzügyi tanácsadó (adó- és illeték szakon, vagy adó-, illeték- és vámszakon), vagy okleveles könyvvizsgáló szakképesítést igazoló okirat.
c) Az okleveles adószakértők esetében a szakképesítést igazoló oklevél az okleveles adószakértői szakképesítést igazoló okirat.
2. Igazolványkép
A nyilvántartásba vételt követően a hatóság a bejelentő részére a tevékenység végzésére való jogosultságot igazoló igazolványt állít ki. Az igazolvány elkészítéséhez 1 darab, 6 hónapnál nem régebbi igazolványképre van szükség, amelynek hátoldalán fel kell tüntetni a bejelentő nevét, valamint születési dátumát. Az igazolványkép elektronikus úton történő megküldése csak az elektronikus ügyintézés keretében benyújtott kérelmek esetén lehetséges.
Ebben az esetben a kérelemhez csatolt igazolványképet jó minőségű JPG vagy PDF formátumban szükséges benyújtani a hatósághoz.
3. Hatósági erkölcsi bizonyítvány
A bejelentő lap melléklete továbbá egy 90 napnál nem régebbi hatósági erkölcsi bizonyítvány, feltéve, hogy a benyújtást megelőzően olyan hatósági erkölcsi bizonyítványt másik, a Rendelet 2. § (1) bekezdés szerint kiadott igazolvány kiállításához a bejelentő nem nyújtott be, amely az új bejelentés benyújtásakor 90 napnál nem régebbi.
A bejelentő választhat, hogy maga szerzi be a nyilvántartásba vételi eljáráshoz hatósági erkölcsi bizonyítványát vagy annak beszerzését (az adatlapon megjelölve) a hatóságtól kéri.
Amennyiben a bejelentő az erkölcsi bizonyítvány adatainak hatóság általi beszerzését kéri, ezt jelölnie szükséges az adatlapon.
4. Igazgatási szolgáltatási díj befizetését igazoló dokumentum
A bejelentési eljárásért fizetendő díj magánszemélyként történő megfizetését igazoló dokumentum is az adatlap mellékletét képezi (a bankszámla megterhelését tartalmazó bankkivonatnak a másolata).
A díjat a 10032000-00005503-06010011 számú Nemzetgazdasági Minisztérium, Budapest elnevezésű számlára kell befizetni. A befizetést banki átutalással kell teljesíteni, amelyeken minden esetben fel kell tüntetni a befizetés jogcímét.
A díj összege a nyilvántartásba vételi kérelem esetén a könyvviteli szolgáltatást végzők, az adótanácsadók, az adószakértők és az okleveles adószakértők nyilvántartásba vételével és továbbképzésével összefüggő eljárásokért fizetendő igazgatási szolgáltatási díjról szóló 17/2018. (XII. 20.) PM rendelet 5. § (1) alapján 12.000 Ft.
A díjat valamennyi bejelentéshez meg kell fizetni. A díj az eljárás díja, így az nem téríthető vissza akkor sem, ha a bejelentő nem kerül nyilvántartásba vételre, nem kap adótanácsadói, adószakértői vagy okleveles adószakértői tevékenység végzésére jogosító igazolványt.
Minden bejelentés vonatkozásában a fenti díjat külön-külön kell megfizetni.
5. Egyéb szakképesítés(eke)t igazoló oklevél
Amennyiben a bejelentő az adatlapon egyéb - a nyilvántartásba vételi feltételek között fel nem tüntetett - szakképesítése(i), illetve nyelvtudása(i) nyilvánosságra hozatalát kéri, akkor csatolnia kell a bejelentéséhez az e szakképesítés(eke)t igazoló oklevél(ek), illetve a nyelvvizsga-bizonyítvány(ok) másolatát is.
6. Szakmai önéletrajz
Az adószakértők esetében a bejelentés tudomásul vétele, illetve a névjegyzékbe történő felvétel további feltétele a szakképesítés megszerzését követően adótanácsadás vagy pénzügyi tanácsadás területén megszerzett legalább 3 éves szakmai gyakorlat igazolására alkalmas tartalmú és részletességű szakmai önéletrajz.
7. Legalább 20 kreditpont igazolása
A 2020. január 1-jét követően tett tevékenység megkezdésére vonatkozó bejelentésben a bejelentőnek igazolnia kell, hogy a bejelentést megelőző 12 hónapban továbbképzési kötelezettségét megfelelően teljesítette. Ennek megfelelően a bejelentést megelőző 12 hónapban 20 kreditpontot szükséges összegyűjteni. Az elvégzett továbbképzésről szóló igazolások másolati példányait a tevékenység megkezdésének bejelentéséhez szükséges csatolni.
8. Átvételi elismervény
A bejelentés személyes benyújtásakor az átvételi elismervény igazolja a benyújtott okmányok átvételét. Ezt a nyomtatványt is értelemszerűen kell kitölteni, amelynek egy példánya a bejelentőnél marad.
A bejelentő természetes személyt - amennyiben a hatályos jogszabályi előírásokban foglalt feltételeknek megfelel, a hatóság a nyilvántartásba felveszi, erről a bejelentőt egy tájékoztató levéllel és a tevékenység végzésére való jogosultságot igazoló igazolvány megküldésével értesíti.
Amennyiben a bejelentő a jogszabály feltételeire figyelemmel a tevékenység végzésére nem jogosult, az eljáró hatóság megtiltja a bejelentőnek a tevékenység végzését, amelyről a bejelentőt közigazgatási hatósági határozatban értesíti.
A határozat ellen fellebbezésnek helye nincs. A bejelentő a határozat ellen közigazgatási pert indíthat. A keresetlevelet a vitatott közigazgatási cselekmény közlésétől számított harminc napon belül kell a vitatott cselekményt megvalósító közigazgatási szervhez – a határozatot kibocsátó hatósághoz - benyújtani.
A nyilvántartásba vételi eljárást követő egyéb eljárások
A nyilvántartásba vételt követő eljárásokhoz a Minisztérium honlapján elérhető adatlapot kell kitölteni. (www.penzugyiszakkepzes.kormany.hu/adatlapok-nyilvantartas-ado)
Az adatlap elején a szakterületen túl a kérelem tárgyát is szükséges megjelölni:
Abban az esetben, ha a kérelmező több eljárási cselekményt is megjelöl, a megjelölt eljárási cselekményekhez tartozó eljárási díjak közül csak egyet, a legmagasabbat köteles megfizetni. (Pl.: Ha kérelmező egyszerre jelöli meg a tevékenység folytatására jogosító igazolvány pótlását (4000 Ft) és a lakcímváltozásának átvezetését (2600 Ft), akkor összesen 4000 Ft eljárási díjat kell megfizetnie.)