1. Háttér, fogalmak – 14 perc
Konszolidált beszámoló alapelve: mi a csoport, milyen csoportok léteznek. Mire használatos a beszámoló és kinek készül.
Konszolidáció menete: ellenőrzés típusának meghatározása. Leányvállalati és társult vállalkozási struktúrák. Irányítás meghatározása, és példák az irányításra.
2. Konszolidált mérleg alapjai – 10 perc
Csoportmérleg készítésének alapelvei: tőkekonszolidáció elve és menete. Miből áll a konszolidált mérleg felvásárláskor, tőke összevonása hogyan működik. Mily módon kezeljük a vagyon változásait a konszolidált mérlegben.
3. Felvásárláskori tőkekülönbözet, goodwill számítása – 18 perc
A felvásárláskor értékelés és a felvásárlás dátumának fontossága és meghatározása. Goodwill és fogalma: pozitív és negatív tőkekonszolidációs különbség és kezelése. Esettanulmány a goodwill kiszámítására. Konszolidációban felmerülő valós érték meghatározása, könyvelése és további kezelése. Eszközök és kötelezettségek értékelése felvásárláskor.
4. Külső tulajdonos részesedés – 19 perc
Nem irányító részesedés, vagyis külső tulajdonos részesedésének kimutatása a konszolidált mérlegben. Hogyan jelenik meg a vagyon tulajdonlása a beszámolóban, mire figyeljünk értékeléskor és kimutatáskor.
A felvásárláskori goodwill értékvesztésének fogalma és elszámolása a kimutatásokban.
5. Valós értékelés és goodwill számítás – 12 perc
A könyvben kimutatott és ki nem mutatott vagyon értéke felvásárláskor: valós érték elvei és fontossága. A valós érték kimutatása a konszolidált beszámolóban és hatása a goodwillre.
6. Csoporton belüli tranzakciók kiszűrése – 18 perc
A csoporton belüli tranzakciók típusai, ezek fontossága a konszolidált beszámoló készítésében. Az egyenlegek nyilvántartása és kiszűrése, a konszolidált egyenlegek és eredmény érintettsége. A nem realizált (egymás közötti, csoporton belüli) eredmény fogalma, és kezelése a konszolidált mérlegben.
7. Közbenső eredmény kiszűrése tárgyi eszköz eladáson – 13 perc
Csoporton belüli tárgyi eszköz átadás kezelése: felár meghatározása, nyilvántartása, érintett felek egyenlegeinek kimutatása és a csoporteredmény kiszámítása.
8. Konszolidált eredménykimutatás készítése – 18 perc
A konszolidált eredménykimutatás lényege és elkészítésének menete.
Eredménykimutatás sorai és összevonások módjai a konszolidáció során. Különbségek az egyedi kimutatás és csoporteredmény között. Nem irányító részesedésre jutó eredmény kiszámítása és kimutatása. Gyakorlati példák az eredménykimutatás elkészítésének menetére.
9. Társult vállalkozások kimutatása – 12 perc
A csoport egyéb tagjai: a nem irányító befolyás fogalma. A társult vállalkozás kezelése a konszolidált beszámolóban. A társult vállalkozás értékelése: a Tőkerész módszer alapelvei és megjelenésük a mérleg és eredménykimutatás megfelelő soraiban. A tőkerész (equity) módszer gyakorlati alkalmazása illusztrációkkal.
10. A konszolidáció menete – 12 perc
Összefoglaló a konszolidáció előkészítéséről: felvásárláskori teendők, tanácsok a kiinduláshoz. Éves rendszeres konszolidációhoz szükséges előkészületek, segédletek és konszolidációs menetrend. Elvárások és szabályrendszerek: mire szükséges odafigyelni, mit fontos rendszerezni. Mily módon irányítsuk hatékonyan a konszolidált beszámoló készítésének folyamatát.