Miért van szüksége egy HR-esnek a controllingra?

 

 

Miért van szüksége egy HR-esnek a controllingra?

A XXI. század világának jellemzésére a közelmúltban kezdték alkalmazni a VUCA-világ jelzőt. A mozaikszó jelentése: változó (Volatile), bizonytalan (Uncertain), összetett (Complex) és többféleképpen értelmezhető (Ambiguity). Világunk folyton változóvá és kiszámíthatatlanná és nehezen értelmezhetővé vált. A világ komplexitásának növekedésével a HR szakemberek irányába támasztott elvárások is összetettebbek lettek. Az elmúlt húsz év egész világot érintő gazdasági és társadalmi változásai új megvilágításba helyezik az emberi erőforrással való gazdálkodást. A cégek legfontosabb vagyontárgyává a szellemi, más szóval intellektuális tőke vált, a versenyképesség megalapozója pedig ma már egyre inkább a munkatársak tudása.

 

HR szakemberként nap mint nap szembesülünk az egyre nehezedő kihívással: megőrizni, sőt fejleszteni a humán tőke értékét, vagyis megőrizni, sőt erősíteni munkatársaink hatékonyságát, munkakedvét, motiváltságát, kreativitását. Ezért dolgozunk, ez a célunk.

 

De honnan tudjuk, hogy amit csinálunk az jó? Hogyan támasszuk alá döntéseinket, és hogyan teremtsük meg a közös nyelvet a vállalatirányítás különböző területei között?

 

A HR controlling eszköz a tájékozódáshoz. Egyfajta iránytű, navigációs rendszer: a segítségével pontosan meg lehet határozni, hogy humán tőke hatékonyságát tekintve hol tart a cégünk. Hol tartunk a célok elérésében, hol tartunk a kiválóság felé vezető úton? Jó-e az irány, a sebesség?

Ha a hatékonyságot és hatékonyságnövekedést alá tudjuk támasztani számokkal: jó úton járunk. Ha nem, tudjuk, hogy változtatni kell. Az időről időre megismételt mérések, a változások nyomon követése visszacsatolásként működik.

 

A jó HR-esben megvan az érzékenység ahhoz, a környezet jelzéseit megértse, és sokszor akár intuitív módon is képes jó döntéseket hozni. A HR controlling rendszer használata, az adatok és a jól megválasztott mutatószámok elemzése a szubjektív megérzéseket objektív adatokkal képes alátámasztani: irányt mutat és megerősít, ha jó úton járunk. Szükség esetén pedig figyelmeztet a változtatás fontosságára. Az időről időre megismételt mérések, a változások nyomon követése visszacsatolásként működik. Azonnal megmutatja a különböző intézkedések hatásait, a változások irányát és mértékét, időbeli jellemzőit, költségeit.

 

A jó HR controlling az emberi erőforrás gazdálkodás aktuális helyzetére vonatkozó jelzőrendszer, a jövőt megalapozó döntéstámogatási eszköz, és objektív visszajelzéseivel segíti a további lépések finomhangolását. A HR controlling eszköz és segítség a HR szakemberek számára.

 

A cikk szerzője Tamás Lilla a HR controlling képzés HR-eseknek oktatója.