« Blog
Hamarosan indul a Recruitment Akadémia, melynek programja ismét a munkaerőpiac jelenlegi helyzetében felmerülő kérdésekre kíván megoldásokat adni a résztvevők számára, változatos módon.
A program előadóját, Tokár Pétert kérdeztük azzal kapcsolatosan, hogy ő hogyan látja a jelenlegi helyzetet. Péter 2016 óta szolgáltatja a Recruitment Akadémiát, 2020-tól pedig már a Samlinggel közösen szervezi az oktatásokat.
Hogyan látod a munkaerőpiac jelenlegi helyzetét? Ez már a gödör alja, vagy lehet még rosszabb is a helyzet?
Azt gondolom, hogy ha megfigyeljük a korábbi évek tendenciáját, akkor azt láthatjuk, hogy a magyar munkaerőpiac egyáltalán nem lett könnyebb vagy egyszerűbb. Sőt, még a pandémia alatt is nehezedett a helyzet, illetve a toborzási, megtartás kihívások sok egyéb más HR kihívással ötvöződtek.
Milyen aktuális tényezők befolyásolják a piacot?
Sajnos ezek a hatások azt eredményezhetik, hogy eljöhet a mainál is sokkal súlyosabb munkaerő-piaci helyzet, amitől nem félni kell, hanem felkészülni rá.
Milyen lehetséges megoldások léteznek ma a hiányszakmák toborzására?
Én magam is nagyon sokat írok, publikálok és beszélek előadásokon arról, hogy mik azok az elemek egy toborzási folyamatban, amelyek, ha hiányoznak, nem lesz sikeres a dolog.
Alapvetően azt gondolom, hogy bár össz-gazdasági szinten lehet, hogy munkaerő-hiány van, az egyes cégek azért szenvednek hiányt, mert nem készültek fel a jelenlegi helyzetre, és nem megfelelő a megközelítésük ahhoz a versenyhelyzethez, ami most a munkaerő-piacon van.
Melyek a legproblémásabb területek az országban?
Az iparilag fejlett régiók helyzete a legnehezebb, például Budapest (bár itt a merítés is sokkal nagyobb, tehát emiatt valamivel jobbak a lehetőségek), Székesfehérvár-Tatabánya, Győr, de Miskolc, Debrecen is a problémásabb területek közé tartozik. Illetve azok a vidéki városok, gyakran vármegyeszékhelyek, ahol egy vagy néhány nagyobb gyár üzemel (Tiszaújváros, Nagykanizsa, stb.).
Hogy érdemes alakítani a toborzási stratégiát ezeken a térségeken?
Az én meglátásom, hogy mindig az adott térséget kell megvizsgálni és elemezni, feltérképezve a munkáltatói szempontból vett versenytársakat, az ottani lehetőségeket, bérezést, előnyöket-hátrányokat. Majd ez alapján meghatározni a saját értékeinket, ajánlatunkat. Nincs olyan megoldás, ami mindenhol jó.
Hogy csak egy példát említsek: mi például olyan bérelemzéseket készítünk, amik lokálisan, a helyi munkaerőpiacra készülnek, adott időpontban, mert pl. van olyan ügyfelünk, amely Kecskeméten még minimálbéren tud betanított dolgozókat alkalmazni, de van olyan is, amely Heves megyében nettó 300.000 Ft-ot (bruttó kb. 450.000 Ft) fizet egy betanított dolgozónak. Egyikőjük számára sem információ, ha azt mondjuk, hogy átlagosan bruttó 300.000 Ft körül van a betanított munkások átlagbére.
Sok éve tartod meg a Recruitment Akadémia programot. Miért és kinek ajánlanád?
2016 óta nagyjából 500 HR szakember vett részt ezeken a programokon. De nem csak HR-esek, hanem cégvezetők is, HR vezetők, és mindenki, aki a toborzás modern módszerei iránt érdeklődik.
Nagyon nagy szükség van a modern marketinges szemléletre, gondolkodásra, a problémamegoldó készségünkre ahhoz, hogy ma sikeresek tudjunk lenni! A program erre vállalkozik: egy új szemléletet ad a jelenlegi problémák sikeres megközelítéséhez. Nem titkolom, benne van mind a húszéves szakmai tapasztalatom, és a 20 éves cégvezetési tapasztalatom is. Így mindezekkel együtt egy komplex program jön létre, sok-sok gyakorlattal, közös ötleteléssel.
Köszönjük, akkor találkozunk a Recruitment Akadémián!
Amennyiben érdeklik a toborzáshoz és megtartáshoz kapcsolódó legújabb ismeretek, tekintse meg Toborzás-Kiválasztás képzéseink listáját!