Blog - adozona.hu
Sokak előtt ismert, hogy 2021. július 1-jétől a csecsemőgondozási díj összege az annak alapját képező naptári napi alap, illetve naptári napi jövedelem hetven százalékáról száz százalékra nő. A napokban további módosításokat is kihirdettek, amelyek szintén 2021. július 1-jétől lépnek hatályba, és mind a csecsemőgondozási díjra, mind a gyermekgondozási díjra vonatkoznak. Cikkünkben ezeket a változásokat ismertetjük.
2020. november 17-én az Országgyűlés elfogadta a 2021. évi adótörvény-változásokat. A helyi adókat és a gépjárműadót érintő főbb módosítások a következők.
Létezik-e eljárásrend a NAV-nál arra az esetre, ha a könyvelő igazoltan beteg, hogy a bevallási kötelezettséget határidőn túl teljesítse? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Verbai Tamás jogász, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.
Egyre több nő dönt úgy, hogy vállalkozást indít, és nem alkalmazottként kíván dolgozni. Nemcsak azt érdemes megtervezniük, hogy a tevékenység és a várható bevétel, költségek mellett milyen adózási forma felel meg számukra, hanem azt is érdemes figyelembe venni, ha még gyermekvállalás előtt áll a vállalkozó nő. Cikkünkben összehasonlítjuk, mire számíthat egy katás várandós kismama, és mire egy szja szerint adózó vállalkozó, akinek rövid időn belül gyermeke születik.
A jövő évben hatályba lépő kisadózókat érintő változások többeket is arra késztetnek, hogy vissza-/áttérjenek a társasági adó hatálya alá. Az áttéréssel kapcsolatban olvasónknak számviteli, adózási kérdései merültek fel, amelyeket Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt meg.
Hatósági házi karantén alatt milyen ellátás, munkabér illeti meg a munkavállalót? Ha külföldről tér haza, és karanténba kerül, akkor fizetés nélküli szabadságra lehet küldeni, és fizetnie kell maga után a 7710 forintot, vagy azt a munkáltató át is vállalhatja? Ha kontakt személy kerül hatósági karanténba, akkor táppénzre kell, hogy vegye a háziorvos? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna, tb-szakértő, jogász válaszolt.
A koronavírus jelentős hatást gyakorol a külföldön munkát végző magánszemélyek utazásaira. A rövidtávú kiküldetések, üzleti utazások száma jelentősen csökkent. A személyes munkavégzés helyett sokan videokonferencia-beszélgetéseket szerveznek. Azonban nem lehet minden szolgáltatást a webes felületek segítségével lebonyolítani. Bizonyos megrendelések elvégzéséhez elengedhetetlen a személyes jelenlét, nem beszélve a hosszabb távra szóló szerződésekről, melyek teljesítése érdekében a dolgozók külföldi munkavégzése elkerülhetetlen.
Az új Tbj. július elsején lépett hatályba, ezzel kapcsolatban a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV) sok kérdést érkezik, a gyakran ismétlődőkre most honlapján igyekszik választ adni hivatal.
Anyagköltségként vagy szolgáltatásként kell könyvelni a legyártatott alkatrészt? – kérdezte az Adózóna olvasója. Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) által elrendelt, hagyományos szezonindító vizsgálat következtében a fogyasztóvédelmi hatóság a kalandpályák hat százalékának használatát tiltotta meg ideiglenesen, a feltárt dokumentációs hiányosságok pótlása után ezek újra üzembe állhatnak – derül ki az ITM pénteki közleményéből.